Forum www.polacywsydney.fora.pl Strona Główna www.polacywsydney.fora.pl
Polonia w Sydney
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Klimat w Australii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.polacywsydney.fora.pl Strona Główna -> Życie w Australii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
artur06
Administrator



Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 12:02, 16 Gru 2010    Temat postu: Klimat w Australii

Australia będąc najmniejszym i najbardziej odosobnionym kontynentem naszej planety, jest także
stosunkowo najsuchszym lądem. Pomimo to posiada jednak dość zróżnicowany klimat.
Jej położenie na półkuli południowej warunkuje przeciwstawne rozłożenie pór roku w stosunku do Europy.
Położona jest głównie w zwrotnikowej i podzwrotnikowej strefie klimatycznej; tylko północny skraj
Półwyspu York jest w zasięgu strefy podrównikowej.
Ponadto w obrębie tych geograficznych stref klimatycznych wyróżnić można kilka typów klimatów
regionalnych, bardzo zróżnicowanych, które kształtują takie czynnikami jak: wyspiarskie położenie
kontynentu, prądy morskie, nieznaczne urozmaicenie ukształtowania powierzchni lądu, układ stałych
ośrodków barycznych nad wnętrzem lądu. Słabe rozczłonkowanie linii brzegowej, czyli brak głębokich
zatok na trasie prądów morskich, z natury nie sprzyja przenikaniu wpływów oceanicznych w głąb
kontynentu. Na wschodzie Wielkie Góry Wododziałowe stanowią naturalną barierę dla wilgotnych mas powietrza, niesionych przez ciepły prąd Wschodnioaustralijski, podobnie jak na zachodzie wysoka krawędź Wyżyny Zachodnioaustralijskiej dla zimnego pradu Zachodnioaustralijskiego.
Oddziaływanie oceanicznych frontów na klimat Australii jest zatem znikome i ogranicza się w większości do cyrkulacji bryzowej w wąskim pasie wybrzeża, która najintensywniejsza jest na południowym-zachodzie, albowiem może sięgać aż do 90 kilometrów w głąb lądu.
W efekcie powyżej wymienionych zjawisk całe wnętrze Australii oraz jej zachodnia część mają klimat zwrotnikowy suchy
przechodzący na pustyniach w skrajnie suchy. Roczna ilość opadów jest znikoma lub nawet ich brak, i waha się od 100mm do 250mm. Najsuchsze rejony tej strefy to okolice jeziora Eyre w północnej części Australi Południowej (100 mm) i Nizina Nullarbor nad Wielką Zatoką Australijską (50 mm). Klimat ten cechują duże roczne i dobowe wahania temperatur oraz duże nasłonecznienie. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń kiedy w centralnej części regionu średnia temperatur utrzymuje się powyżej 28°C a na północno-zachodnim wybrzeżu od 28°C do32°C, nierzadko dochodząc nawet do 50°C. W lipcu średnia temperatur w środkowym pasie Australii wynosi 15°C i jej wartość maleje im bardziej na południe a rośnie w strefach północnych.

Strefa klimatu podrównikowego wilgotnego występuje w północnej części Australii i obejmuje swym zasięgiem wyżynę Kimberley, Ziemię Arnhema i półwysep York. Charakterystyczne dla tego obszaru jest występowanie pory deszczowej i suchej oraz nieznaczne roczne wahania temperatury (ok. 10°C). Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec, którego średnia temperatura przekracza 20°C; najcieplejszym listopad – powyżej 30°C. W porze letniej, od grudnia do marca, z północnego zachodu jako monsun napływają wilgotne masy powietrza powodując nieznaczne obniżenie się temperatury powietrza, wzrost zachmurzenia i opady ciągłe. Niekiedy wpływ monsunu odczuwalny jest aż w południowej części stanu Queensland. Roczna suma opadówwaha się od 1300 mm do 1500 mm i ogranicza się do pory deszczowej. Najwilgotniejszym obszarem tej strefy (3500 mm) jest odcinek północno-wschodniego wybrzeża Queensland między miastami Cairns a Bowen. Wschodnie wybrzeże półwyspu York między miastami Cooktown i Mackey oraz wybrzeże między przylądkiem piaszczystym a York nawiedzają 2-3 razy do roku tropikalne cyklony, zwane lokalnie willy-willy. Nadciągają z nad Wysp Salomona oraz znad morza Timor i Arafura. Cechuje je niszczycielska siła wiatru i gwałtowne opady powodujące powodzie (dobowa wartość może osiągnąć 500 mm). Pas lądu po wschodniej stronie Wielkich Gór Wododziałowych, na południe od miasta Rockhampton aż niemal do Sydney posiada klimat zwrotnikowy wilgotny, który kształtowany jest przez ciepłe i wilgotne masy powietrza napływające tu przez cały rok od północnego wschodu wraz z prądem Wschodnioaustralijskim. Średnia wartość opadów wynosi do 1500 mm i występują przez cały, z przewagą w okresie zimowym (lipiec i sierpień). Wahania temperatur w ciągu roku nie są wysokie – średnie zimą 15°C a latem 25°C. W okresie zimowym mogą występować znaczne wahania w ciągu doby; nawet do 20C różnicy między najniższą w nocy a najwyższą w ciągu dnia. Również w okresie zimowym całe wybrzeże Nowej Południowej Walii znajduje się niekiedy pod oddziaływaniem dokuczliwych, zimnych wiatrów południowych zwanych southerly busters które pojawiają się w wyniku napływu mas powietrza antarktycznego. Wielkie Góry Wododziałowe maja górską odmianę tego klimatu, która cechuje się niższymi temperaturami i większym zachmurzeniem. W Alpach Australijskich, porze letniej temperatura rzadko przekracza 16C a w lipcu spada poniżej 0°C.

Zaplecze Gór Wododziałowych a także środkowa część wschodniego wybrzeża Queensland (między miastami Mackay a Rockhampton) mają klimat zwrotnikowy, pośredni między kontynentalnym a morskim.

Strefa klimatu podzwrotnikowego morskiego obejmuje południowo-zachodnie wybrzeże Australii na południe od Sydney, Wiktorię z wyłączeniem Alp Australijskich i północnych krańców stanu, wybrzeże Australii Południowej od wschodu do półwyspu Eyre włącznie oraz Góry Flindersa we wschodniej części tego stanu. Z małymi odstępstwami od przyjętych norm, do obszaru tej strefy klimatycznej należy zaliczyć również Tasmanię bez południowo-wschodnich skrajów wyspy oraz południowy-zachód Australii Zachodniej z miastem Perth. Cechy tego klimatu zbliżone są do klimat śródziemnomorskiego; ciepłe a niekiedy upalne lata i łagodne, deszczowe zimy. Wilgotne powietrze osiąga latem temperaturę 24-28 °C, ale wody akwenów morskich pozostają względnie chłodne. W strefie tej latem rzadko padają deszcze, ale mogą zdarzać się mgły. Zimą pogoda jest zmienna, częste są sztormy oraz dni z opadami deszczu. Najwięcej opadów deszczu występuje w okresie od jesieni do wiosny z maksimum zimowym i ich średni poziom roczny waha się od 500 mm do 1000 mm. Lato o zdecydowanej przewadze pogodnych dni jest ciepłe lub upalne, zima na ogół chmurna i łagodna o temperaturach średnich rzędu 10-12 °C. Na Tasmanii temperatury są nieco niższe; zimą średnie wynoszą 8°C a latem 15°C. Z kolei na południowym-zachodzie Australii lata są nieco cieplejsze i suchsze niż na południowym wschodzie a opady występują przede wszystkim tylko w porze zimowej.

Klimat morski strefy umiarkowanej występuje w Australii jedynie na południowo-wschodnich krańcach Tasmanii. Częsty i łatwy dostęp morskich mas powietrznych, niesionych przez cały rok przez zimny Dryft Wiatrów Zachodnich, skutecznie łagodzi zarówno zimowe spadki temperatur, jak i letnie ich wzrosty. Latem, w pogodne dni, które są znacznie dłuższe od nocy sumy dobowe promieniowania słonecznego mogą być duże w związku z czym temperatura powietrza czasem podnosi się do 20°C. Z reguły jednak; ze względu na przewagę pochmurnych dni, rzadko przekracza 15°C. Opady są całoroczne i nieregularne.

Australia jest niedużym kontynentem, i choć w większości tak bardzo suchym to jednocześnie na tyle zróżnicowanym klimatycznie, że niemal każdy może znaleźć tu odpowiednie miejsce dla siebie. Rozczarowanie może dosięgnąć jedynie zagorzałych miłośników śnieżnej zimy. Wprawdzie W Alpach Australijskich uprawia się sporty zimowe – głównie narciarstwo -, ale w porównaniu z Europą tego typu rekreacja jest biedną imitacją.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.polacywsydney.fora.pl Strona Główna -> Życie w Australii Wszystkie czasy w strefie EST (Australia)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin